AISI 304 markės nerūdijantysis plienas, iš kurio gaminami „Wellmer “ produktai, yra patvari ir korozijai atspari medžiaga. Nerūdijančiojo plieno tarnavimo laikas gali siekti dešimtmečius, tačiau yra tam tikros nepalankios sąlygos, kurios gali sumažinti plieno naudojimo trukmę.
Kadangi vandeninis rankšluosčių džiovintuvas jungiamas prie šildymo tinklo (ar karšto vandens tiekimo kontūro), tiekiamo vandens kokybė yra ypač svarbi jo darbui. Padidėjęs deguonies ir mineralinių medžiagų kiekis vandenyje neigiamai veikia plieno konstrukciją. Tačiau didžiausią pavojų džiovintuvo paviršiui kelia klaidžiojanti elektros srovė. Tinkamas rankšluosčių džiovintuvo įžeminimas leidžia pašalinti pagrindinę nerūdijančiojo plieno korozijos priežastį – perteklinio elektros krūvio atsiradimą.
Išsiaiškinkime, kas yra elektrocheminė korozija ir iš kur atsiranda klaidžiojanti elektros srovė.
Elektrokorozijos atsiradimo priežastys
Laikoma, kad legiruotas plienas yra atsparus korozijos atsiradimui. Taip ir yra. Tačiau tam tikromis sąlygomis antikorozinės nerūdijančiojo plieno savybės prastėja. Oro dalelių vandenyje buvimas niekaip negali pakenkti nerūdijančiojo plieno vamzdžiui, atvirkščiai, chromo oksidas, kuris yra pagrindinis antikorozinės apsaugos elementas, atsiranda ant plieno paviršiaus kaip tik dėl kontakto su deguonimi. Bet jei prie deguonies „prikimba“ elektros krūvis – elektrocheminė reakcija neišvengiama.
Metalinėms konstrukcijoms po žeme gresia dviejų tipų korozija: galvaninė ir elektrocheminė (elektrokorozija). Galvaninė reakcija įvyksta tarp dviejų nesuderinamų medžiagų. Tokia elektros apsikeitimo rūšis tarp stabilesnio ir aktyvesnio metalo įvyksta dėl potencialų skirtumo. Paprastai suyra aktyvesnis lydinys. Galvaninės korozijos pavyzdys – tai nerūdijančiojo plieno irimas kontaktuojant su juoduoju metalu arba aliuminiu. Elektrocheminė reakcija taip pat yra įvairių elektrinių potencialų pasekmė, t.y. galvaninio poveikio, sustiprinto elektrinio krūvio buvimo, porūšis.
Skiriamos šios klaidžiojančios elektros srovės atsiradimo priežastys:
- įžeminimo kontūro nebuvimas arba netinkamas suformavimas;
- statvamzdžio metalinių vamzdžių keitimas į metaloplastikinius be paskesnio įžeminimo (schemos nutrūkimas);
- arti esantys netinkamai aptarnaujami elektrifikuoti keliai (tramvajaus, geležinkelio);
- avarinis srovės nuotėkis iš elektrai laidžių linijų.
Perteklinių elektros krūvių atsiradimo galima išvengti įrengus tinkamai suformuotą ir vientisą įžeminimo kontaktą.
Įžeminimo kontūras: kaip jį suformuoti
Pagal statybines normas visi metaliniai elementai turi būti įžeminti. Naujuose pastatuose numatyta įžeminimo potencialo išlyginimo sistema, senuose pastatuose paprastai metaliniai vamzdžiai nuvedami prie bendro įžeminimo kontūro (rūsyje). Vandeninio rankšluosčių džiovintuvo prijungimas – tai procedūra, kuri gali paveikti potencialų išlyginimo sistemą (PIS). Norint užtikrinti patikimą rankšluosčių džiovintuvo apsaugą nuo klaidžiojančios elektros srovės, pakanka nuvesti visų vonioje esančių metalinių prietaisų kontaktą prie metalinio statvamzdžio.
Schema 1
Schema 2
Schema 3
Rozetės su įžeminimo kontaktu įrengimas leidžia visiškai išspręsti elektros krūvių atsiradimo problemą elektriniame rankšluosčių džiovintuve. Lieka klausimas: kaip įžeminti vandeninį džiovintuvą.
Vandeninio rankšluosčių džiovintuvo įžeminimo instrukcija apima:
- vonios kambario metalinių detalių apjungimą į vieną tinklą naudojant varinį laidininką, kurio skerspjūvis yra nuo 4mm2;
- laidininkas ir laidas sujungiami paskirstymo skyde, montuojant įžeminimo jungę;
- specialia apkaba įžeminimo laidas tvirtinamas ant rankšluosčių džiovintuvo arba ant tiekimo vamzdžio.
Įžeminimo apkaba – tai metalinė sąvarža su gnybtų kaladėle, kurios pagrindinė paskirtis yra perduoti spontaniškai atsiradusį potencialą įžeminimo laidininkui. Apkaba apsaugo prietaisą, ant kurio ji sumontuota, nuo sugadinimo, be to apsaugo žmogų nuo elektros smūgio. Apsauginė apkaba montuojama ant plieninių ar varinių vamzdžių.
Elektrokorozijos požymiai
Elektrocheminio pažeidimo pradinėje stadijoje ant vamzdžio paviršiaus galima pastebėti apnašas, vizualiai panašias į kalkes, arba rusvas nuosėdas, panašias į rūdis. Įprastinės rankšluosčių džiovintuvo taškinės korozijos atsiradimo vietos yra siūlės ir jungių tvirtinimo vietos. Dėmės ant rankšluosčių džiovintuvo – tai pirmas metalo nusidėvėjimo ženklas. Nesiimant jokių priemonių, gali atsirasti kiaurymė. Tokiu atveju džiovintuvo nebus galima suremontuoti dėl pernelyg didelių apgadinimų.
Elektrocheminio tipo korozijos prevencijos būdai:
1) Įžeminimo kontūro patikrinimas, jo vientisumo atstatymas.
Savarankiškai nustatyti klaidžiojančios elektros srovės buvimą ir įžeminimo sistemos „gedimą“ neįmanoma. Elektrikas oscilografu gali nustatyti problemą, pasiūlyti jos sprendimo būdą.
2) Vandeninio rankšluosčių džiovintuvo keitimas elektriniu.
Elektrinis rankšluosčių džiovintuvas yra optimalus variantas montuoti patalpose, kuriose gali greičiau atsirasti elektrocheminė korozija.